Spor Zemin Kaplamaları

Spor zemin sistemlerinin performansı yapılan spor faaliyetinin kalitesini ve sporcu sağlığını doğrudan etkilemektedir. Sporcu sağlığı bakımından zemin ve ayakkabı etkileşimi ayakta ve bacakta oluşacak yüklerin en önemli belirleyicidir. Bu etkileşim kas, kiriş, bağ, kemik ve kıkırdaklarda yaralanmalara sebep olabilir.

 

Spor faaliyeti yapılan zeminin esneme ve sürtünme özellikleri yaralanmalar açısından da çok önemlidir. Esneme özelliği iyi olan bir zemin kemiklere, eklemlere, kirişlere binecek yükleri, sürtünme özellikleri az olan zemin ise eklemlere ve bağlara binecek yükleri ciddi oranda azaltır. Yumuşak zemin kronik aşırı kullanım sorunları yanında düşmeler sebebi ile meydana gelebilecek akut ezilmelere karşı da koruyucu özelliklere sahiptir. Spor yapılan zemindeki yüksek sürtünme direnci dokuların (özellikle eklemler ve bağlarının) yaralanma riskini artırır. Zeminin sürtünme katsayısı birtakım aktiviteler için hızlı hareket reaksiyonu açısından da önem taşımaktadır.

Spor etkinlikleri için tasarlanan zeminlerde ahşap, PVC, akrilik, poliüretan, kauçuk, tartan, çim halı vb. malzemeler kullanılabilir. Hangi malzemenin kullanılacağını belirleyen ilk kriter zemin üstünde hangi spor dallarının yapılacağı, ikinci kriter ise spor sahasının konumudur (iç mekan, dış mekan).

AHŞAP SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Top oyunlarının oynandığı kapalı spor salonları genellikle ahşap kaplanır. Ahşabın çok sert olmaması, hasarlı yada çatlak parçaların olmaması ve esnek olması önemlidir. Dans pisti döşemelerinde esnek ve yaylı döşeme kullanılabilmektedir. Spor salonlardan en yaygın kullanılan ahşap malzeme cinsi akçaağa ve meşedir. İhtiyaç duyulması halinde kaplama altına özel esnek sakız ağacı katmanı ve asbest kaplama yerleştirilebilir.

Kullanım Alanları : Basketbol, voleybol, squash, hentbol sahaları, jimnastik salonları, dans pistleri.

PVC SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

PVC, kapalı mekan spor döşeme ihtiyaçlarını karşılamak için kusursuz bir malzemedir. Homojen davranışlı ve estetiktir. İhtiyaca göre farklı kalınlıklarının olması, renk ve desen seçeneklerinin beraberinde uygulama kolaylığı sebebi ile de ekonomik bir malzemedir. Saf PVC kaplama aşınma tabakası sayesinde sağlam zeminler elde etme imkanı sağlar. Çizilmelere karşı dayanıklı olması, ses iletimini azaltması, hijyenik olması, şok emme özelliğinin olması, bakım ve jijyen maliyetlerinin düşük olması en önemli özelliklerindendir.

Kullanım Alanları: Aerobik, footsall, jimnastik, yoga salonları, basketbol, hentbol, voleybol sahaları.

AKRİLİK SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Akrilik spor zemin kaplama malzemesiyle açık ve kapalı spor sahalarında, sert ve esnek zeminler oluşturulabilir. Asfalt yada beton zemin üstüne 2-3 mm kalınlıkta uygulanabilir. Estetiktir, hijyeniktir, kaymazlık özelliği yeralmaktadır, iklim koşullarına ve ısıl farklılıklara, yoğun yaya trafiğine ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Uygun bakım sistemleri uygulandığı takdirde uzun seneler boyunca niteliğini kaybetmez.

Kullanım Alanları: Basketbol, hentbol, voleybol, bowling, bocce ve çok amaçlı spor sahaları, tenis kortları, atletizm pistleri.

POLİÜRETAN SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Poliüretan kaplama beton yüzeylerde uygulanan, kolay temizlenebilen, sararmaz, aşınma direnci yüksek, etkili ve koruyucu zemin kaplamasıdır. Yerinde dökme olarak uygulandığından ek yeri oluşturmaz. Bu nedenle kenarlarda seviye farkı yoktur. Özellikle top ile oynanan salon oyunlarında top için doğal bir hareket tarzı gösterir. Mat boyası sayesinde ışık yansımalarını tamamen önler. Ağır cisimlerin zemine yaptığı basınçtan etkilenmez. Poliüretan esaslı bir boya ile kaplandığından çizilme ve aşınmaya karşı son derece dayanıklıdır. Uygun bakım sistemleri uygulandığı takdirde uzun yıllar boyunca özelliğini kaybetmez.

Kullanım Alanları: Basketbol, hentbol, voleybol sahaları, tenis kortları, jimnastik, güreş ve çok amaçlı spor salonları.

KAUÇUK SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Ağır ve sürekli kullanıma uygundur, diğer tüm yüzey kaplamalarına göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Aşınmaya karşı dirençlidir. Darbe etkisini emme özelliği nedeniyle düşmelerden kaynaklanan sporcu yaralanmalarını öteki yüzeylere göre en aza indirir. Top zıplama özelliğini tüm yüzeye eşit yaydığı için her çeşit spor aktivitesinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayarlanabilir sertlik özelliğiyle yürüme ve öteki etkinliklerde kas, eklem yorgunluğu yapmaz. Suyu alta geçirmeye uygun dizayn edilmiş oluklar sayesinde yüzeyini her zaman kuru kalır.

Kullanım Alanları: Tenis Kortları, basketbol ve çok amaçlı spor sahaları, koşu parkurları, atletizm pistleri.

ÇİM HALI SPOR ZEMİN KAPLAMALARI

Polipropilen çim saha halısı futbol, tenis ve diğer zeminler için çok dayanıklı bir zemin sunar. Polipropilen iplik sadece kumdan oluşan dolgu malzemesi ve dayanıklı taban bezinden oluşan sistem yüksek su geçirgenliği özelliğine sahip olduğu için yoğun yağış alan bölgeler de de performansını korur. Özel kayganlık maddesi taşıyan yüzeyi sayesinde sporculara sıçrama ve hareket esasında en üst düzey performans sağlar. Yüzeyden oluşabilecek yanma, çizilme, hareket serbestliği olmaması sebebi ile oluşabilecek yaralanmaları önleyici özellikleri sayesinde sporcu dostudur.

Kullanım Alanları: Futbol sahaları, tenis kortları.