Linolyum Zemin Kaplamaları

Linolyum kaplama, sıcak temaslı ve ayak sesi emiciliği yönünden tercih edilen, elastik ve aşınmaya dayanıklı bir kaplama malzemesidir. Ev, büro, hastane, dersane vb. yerlerde güvenle kullanılabilir.

Esası bezir yağı ve mantar tozu ile sıvanmış kendir dokumasından yapılan bir döşeme kaplamasıdır. Bağlayıcı keten yağından elde edilen bir reçineden oluşan bu kaplamalarda, dolgu maddesi çok ince mantar olup, renk maddeleri katılarak istenen renkte bir hamur elde edilir. Bu hamur jüt, kanaviçe üstüne dökülerek serilir ve polimerize olması sağlanır. Linolyumun daha kalın olması gereken durumlarda dolgusu bol bir altlık üstüne aşınma (görünen) tabakası getirilerek üretim yapılır.

Linolyumun iki türü vardır:

Jüt doku üzerinde mermer taklidi boyanmış kaplamalardır. Kalınlık 2-8 mm içinde değişir. Nitelikli bir kaplama malzemesidir. Desenler birbirine geçişlidir. Bakteri tutmadıklarından sıhhat binaları için özellikle elverişlidirler.

Ham maddeler diğer kaplamayla aynıdır ancak imalatı farklıdır. Kaplamalar yalnızca 2 mm kalınlığındadır ve nitrolak boya ile baskı desenleri vardır.

Linolyum sıhhi, hafif, temiz bir döşeme kaplamasıdır. Mantarlı linolyumlar ses ve gürültü yalıtımı bakımından daha iyi netice verirler. Linolyumlar genellikle, 2 m genişlik 25-30 m uzunluğunda rulolar halinde üretilir.

Linolyum kuru ve pürüzsüz bir zemin (örneğin; çimento şap, alçı şap, ksilolit döşeme) üzerine yayılarak uygulanır. Temiz ve kuru şap üzerine durulaks ve buna benzer yapıştırıcı sürülür ve linolyum kaplama üstünde dalga bırakmayacak şekilde yayılır ve bastırılarak uygulanır. Linolyum kaplamaların üzerine farklı işlem yapılmadan kullanılabilir. Beraberinde düz ve renkli linolyum üstüne balmumu ve desenli linolyum üzerine vernik ile cila yapılır. Linolyum, ahşap döşemeler veya ahşap kaplı zeminlere de uygulanabilir.

LİNOLYUM ZEMİN KAPLAMA ÖZELLİKLERİ

  • Oldukça esnektir.
  • Yağa ve sigara yanıklarına dayanıklıdır.
  • Farkı renk seçenekleri vardır.
  • Çevreye zarar vermez.
  • Ekonomiktir.
  • Gürültüyü absorbe eder.