EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

Epoksi zemin kaplamaları yapı sektöründe çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Zemin kaplaması olarak kullanılmasının en temel amacı fiziksel ve kimyasal oluşumların beton yüzeyler üzerindeki olumsuz etkilerini gidermektir. Epoksi esaslı döşeme kaplamaları uygulanmış olan alanlarda betonarme betonuna kıyasla çok üstün performansa sahip kesintisiz bir yüzey elde edilebilmektedir.

 

Halı Zemin Kaplama ÖZELLİKLERİ

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMALARININ ÖZELLİKLERİ

 1. Döşeme ile güçlü bir bağ oluşturur.
 2. Kimyasal maddelerin olumsuz etkilerine karşı mükemmel bir direnç gösterir.
 3. Sıvı maddelerin döşemeye vereceği zararlara karşı en kesin çözümü sağlar.
 4. Basınca dayanıklı, esnek ve aşınma direnci yüksektir.
 5. Temizlenmesi kolaydır, hijyenik yüzeyler oluşturur.
 6. Çatlamaya karşı dirençlidir.
 7. Hızlı uygulanabilir.
 8. Çok çabuk kürlenme sağlar.
 9. Uygulandığı mekanlara stetik görünüm sağlar.


EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ÇEŞİTLERİ

 1. Döşeme Emprenyesi (Sealer): Maksimum 150 µm kalınlığında 2 kat uygulanır, solvent veya su esaslıdır.
 2. Döşeme Boyası: Kuru film kalınlığı her bir kat için en fazla 100 µm kalınlığında olacak biçim de 2 kat uygulanır, genel olarak solvent içermez ya da su esaslıdır.
 3. Yüksek Dayanımlı Zemin Kaplaması: Maksimum kalınlık 300-1000 µm olacak biçim de 2 yada daha çok kat olarak uygulanır, genel olarak solvent içermez.
 4. Çok Katlı Zemin Kaplaması : Kalınlığın 2 mm ya da daha çok olacak biçim de, birden çok sayıda katmandan oluşan döşeme kaplaması ya da agrega ile yüzeyi pürüzlendirilmiş dökme esaslı döşeme kaplamadır. Sandviç sistemler olarak da bilinmektedir.
 5. Dökme Esaslı Zemin Kaplamaları: 2-3 mm arası kalınlıklarda uygulanır. Çoğunlukla kendinden düzlenen (self smoothing) yada kendinden seviyelenen (self levelling) olarak adlandırılan ve düzgün yüzeylere sahip döşemelerdir.
 6. Perdahlanmış Döşeme: 4 mm kalınlığın üstünde uygulanan, mala ile fazla dolgulu olarak uygulanan sistemlerdir, yüzeye son kat olarak bir emprenye (sealer) ile beraber kullanılır.
 7. Ağır Hizmet Dökme Esaslı : 4 ila 6 mm kalınlıklarda uygulanan ve düzgün bir yüzeye sahip agrega dolgululardır.
 8. Ağır Hizmet Perdahlı Döşeme: Mala ile uygulanmakta olan, agrega dolgulu sistemlerdir, asgari 6 mm veya daha büyük kalınlıklarda ve kesinlikle su geçirmez nitelikte yapılmaktadır.